Iskolánk hírességei- Rusznyák Gábor

Rusznyák Gábor
(rövid életrajzi adatok)
Született: 1973. március 17.-én Karcagon
Szülei: Rusznyák Aladárné (Tüdős Julianna), tanító
Rusznyák Aladár, rajz, román, orosz tanárÁltalános iskola tanulmányit Köröstarcsán kezdte 1979-ben és Battonyán fejezte be a Román általános Iskolában 198-ben. Ugyanez év őszén a gyulai Nicolae Balcescu Román Gimnáziumban folytatta a tanulmányit és 1991-ben érettségizett. Még ebben az évben felvételizett a Körösi Csoma Sándor Főiskolára Békéscsabán és 1994-ben végzett a tanítói szakon. A második különálló szakot, a színészképzőt, (amely egy évvel volt hosszabb) ugyancsak a főiskola keretein belül 1995-ben fejezte be. Ebben az évben felvételt nyert Budapesten a Színház és Filmművészeti Egyetem, Színházi főtanszak, színházrendező szakán, amelyet 2000-enm végzett, köztársasági ösztöndíjasként.


Színészként már 1992-ben debütált Shakespeare: „Machbet” című darabjában a Gyulai Várszínházban- Sík Ferenc rendezésében. Majd következett Déri-Presser-Adam-Pós: „ Képzelt riport egy amerikai pop fesztiválról” 1995-ben a békéscsabai Jókai Színházban. További színpadi művek, amelyekben színészként szerepelt: Moliere: „A mizantróp” (1998 Thália Színház Budapest), Bertolt Brecht: „Baal” (1998 Kréta Körszínház Bp.). Ezzel a színdarabbal külföldi turnén is járt: Párizs-Strassgurg-Vilnius. I.L. Caragiale: „Karnebál” (2007- Kaposvár- itt zenészként szerepelt).


Főiskolai hallgatóként is rendezett: Igor Stravinszkij: „Egy katona története” (1998 Szentendrei Teátrum), Enda Walsh: „Diszkó disznók” (1999 Vígszínház Házi Színpad Bp.), Kárpáti Péter: „Tótferi” (1999 Csokonai Színház Debrecen), Csehov: „Platonov” (2000, Csiky Gergely Színház, Kaposvár).


2000-ben Budapesten a Vígszínházban kezdte el pályafutását színházi rendezőként, ahol Moliere: ”A képzelt beteg” című színművét rendezte. Ez az előadás még mindig repertoáron van a Pesti Színházban (ez a Vígszínház kamaraszínháza) és 2009 Január 14.-én játszották a 150.-ik előadást.


A 2001-2002-es színházi évadban, meghívott rendezőként állította színpadra az ottani Színművészeti Egyetemen Marosvásárhelyen a végzős hallgatókkal Shakespeare:”Rómeók és Júliák” című darabot, amely 2002-ben Bukarestben a Nemzetiségi Színházak Fesztiválján különdíjat nyert. Ugyancsak Marosvásárhelyen a Nemzeti Színházban állította színpadra Moliere: „A hecc” című színművét. Majd a következő évadban Kolozsváron rendezi a Nemzeti Színházban Goldoni: „Komédiaszínház” című darabját. Közben idehaza is rendezett: Csehov: „Platonov” (2000 Kaposvár), Biljana Srbiljanovic:” Család történetek”- Belgrád, 2002, Kaposvár). Ez a színmű 2003-ben Újvidéken (Novisad) öt díjat nyert: a legjobb előadás, a legjobb rendezés, a legjobb női alakítás (Gryllus Dorka), a legjobb díszlet (Ignatovic Krisztina) és a Kritikusok különdíját.


A következő években inkább rendezőként tevékenykedett, de szerepelt színészként is Kovács Márton - Mohácsi István – Mohácsi János: ”Csak egy szag” (2003 – Kaposvár), amelyből TV felvétel is készült. Ekkor már a kaposvári Csiky Gergely Színház tagja és jelenleg is itt dolgozik, mint vezetőrendező, egyidejűleg pedig tanít is a Kaposvári Egyetem Színészszakán, mint adjunktus.


További rendezései: David Mamet: „Sale” (2003 – Sopron), Goldoni: „Nyaralás” (2003 – Kaposvár), „Bozgorok” (2004 – Honvéd Kamaraszínház Bp.). Ez utóbbi előadás elnyerte a Magyarországi Színikritikusok mint a 2003-2004-es évad Legjobb előadása, a X.-ik Alternatív Szemlén: a legjobb rendező, valamint a Magyar stúdiószínházak XVI.-ik Fesztiválján a Fővárosi Önkormányzat Alkotóközösségi Díját.


Következett: Janusz Glowacki: „Negyedik nővér” (2004 – Radnóti Színház Bp.), Heinrich von Kleist: „Pentheszileia” műve alapján a „Szomorújáték” (2004 – Marosvásárhelyi Színművészeti Egyetem), Shakespeare: „Julius Caesar” (2005 – Kaposvár), Goldoni: „Karneválvégi éjszaka” (2005 – Radnóti Színház Bp.). Színészként szerepelt a „ Paravriete”-ben (2006- Kaposvár), Csehov: „Három nővér” (2006- Kaposvár), Rusznyák Gábor: „Szikölők” (2007- Honvéd Kamaraszínház Bp.), de Sade: „Marat-taram” (M. de Sade „Marat-halála” műve alapján, 2007- Kaposvár), Móricz Zsigmond: „Úri muri” (2007 Kaposvár), Goldoni: „ A kávéház” (2008-Szeged).
Rendezésen, színjátszáson kívül, zeneszerzői munkát is végzett. Íme a legfontosabb munkái:


1997- Kicsi, avagy mi van ha a Tiszavirágnak rossz napja van ?!
1998- Alulról az ibolyát! (Kamra Bp.)
1998- Baal (Krétakör Színház- Kamra Színház- Bp.)
2001- W-munkáscirkusz (Krétakör Színház- Bp.)
2002- Ahogy tetszik (Eger- Gárdonyi Színház)
2003- Vízkereszt vagy amit akartok (Nyíregyháza, Móricz Zsigmond Színház)
2007- I.L. Caragiale: „Kernebál” (Kaposvár- Csiky Gergely Színház)
Újabban részt vesz egy nemzetközi színházi kísérletezésben: a blogszínházban. A résztvevő országok: Ausztria, Csehország, Lengyelország, Románia, és Magyarország. A magyarországi résztvevő színház, az Örkény Színház, Bp. Az előadások színhelye Graz- Ausztria.

Írta: Rusznyák Aladár, 2010-02-01 18:24:23
Üzenet
Megfosztani a tanulástól a gyermekeinket lelkiismeretlenség.
Carolyn Jessop

Eseménynaptár
 
Elérhetőségek
Román Általános Iskola és Óvoda
5830 Battonya, Fő utca 121
Telefon: +3668456126
Fax: +3668456126
Email:
romaniskola@fabinet.hu Hibajelzés, észrevételek:
romiskadmin@gmail.com
Véletlen képek
Mikulás 2014

Iskolakert program

Farsang 2014

Máramarosi kirándulás képekben (2)